Petice Náplavka
Domů
Kde podepsat
Petice on-line
Řekli o tom
Kontakt
Language flag
facebook

Řekli o tom

KKKarolína Kamberská
(novinářka, písničkářka a kuchařka)

„Tržiště na Náplavce funguje teprve pět let, ale za tu dobu už je nás spousta, kdo ho milujeme. Patří ke koloritu Prahy jako by tam bylo odjakživa. To místo má neopakovatelný půvab, a určitě s tím souvisí i dosavadní „vzdušnost“ (že se tam kromě stánků vejde i muzika, různé dílny, nebo „vychutnávači“, kteří se přišli jen nabažit atmosféry a postávají s kelímkem kafe). Byla by obrovská škoda ho jakkoliv redukovat nebo odsunovat. Držím palce, aby tržiště zůstalo tam, kde se nám osvědčilo“.

 

 

Kateřina Tučková
(spisovatelka a kurátorka)

http://www.katerina-tuckova.cz/katerina_tuckova_

„Farmářské trhy navštěvuji pravidelně. Dělá mi radost milé prostředí pražské náplavky, příjemná sousedská atmosféra, kterou lze zažít i v centru Prahy, těší mě nákup kvalitních potravin, kterým podporuji české pěstitele a malé výrobce. Ohlas tohoto farmářského trhu, na který se přijíždí podívat lidé i z ostatních koutů republiky značí, že se tu organizátorům podařilo vybudovat fungující a výjimečně přitažlivou tradici.”

 

Kuchařky bez domova

http://jakodoma.org/co-delame/kucharky-a-kuchari-bez-domova/Kuchařky bez domova

„Moc děkujeme všem, kteří nás podporují, včetně farmářských trhů Jiřák a Náplavka, kde máme celoročně bezplatnou účast. Pokud nás chcete podpořit i vy, stavte se na našem webu www.jakodoma.org nebo si nás najděte na Facebooku! Jsme Nezisková organizace pro zaměstnání a podporu lidí v hmotné či sociální nouzi, zejména žen.

Na Náplavce máme každou sobotu místo, kde se můžeme setkat s našimi zákazníky a cítíme se tady vítané! To, že tu můžeme být, jistě souvisí i s tím, že je tady dostatek místa a dostatek prostoru nejen pro všechny farmáře, ale i pro neziskové organizace!“

 

Kavárna Divoké matky – Zuzka Kolková, Kristýna Liška Boková divoké matky
(herečka a kavárnice)

http://divokakavarna.wix.com/kavarna

„Zapojili jsme se do farmářských trhů na náplavce kvůli jejich autenticitě a duchu. Je to místo, kde se lidé setkávají a mohou si promluvit s farmářem a prodejcem osobně, a to ve světě, kde je osobní setkání s něčím takovým už div ne virtuální. Bereme toto místo jako velký přínos hlavně pro rodiny a jejich děti. Kde jinde jim ukázat, že v životě jde především o lidskou práci a oddanost věci. Pakliže by se měly trhy přesunout do užší a menší části náplavky, ztratí dostatečný prostor a velkou část farmářů, a tím také své osobité kouzlo, které lidé tolik obdivují.“

 

 

Radka Šťastná
(pěstitelka zeleniny a bylin)Radka Šťastná

„Potřebujeme mít podmínky k prodeji a místo, v létě potřebuji třeba 12 metrů, abych všech 60 druhů bylin a zeleniny mohla lidem nabídnout. Takové podmínky na náplavce zatím dosud byly díky organizátorům, kteří je cíleně vytvořili.

Jsme už pátá generace zelinářů, ale před 6 lety jsme na žádném trhu neprodávali – ty podmínky právě nikde nebyly. My jsme jen vozili do velkoobchodů. Náplavka je pro naši rodinnou tradici vlastně znovuzrození. Jsem tady doslova Šťastná :), máme tady stovky zákazníků, které baví dobrá věc, stejně jako nás. S lidmi se tu mohu přímo domluvit na tom, co chtějí, každý rok zkouším novinky a odrůdy, které se u nás obvykle nepěstují, baví mě i tradiční druhy, které měla v oblibě naše babička – třeba kadeřávek, tuřín, rebarboru, fenykl, atd. Nic z toho mi nevezmou do velkoobchodu, nemá to pro ně ty správné parametry, a tak to pěstuju jen pro nás a pro lidi na náplavce.

Jsme největší specialisté na saláty a řezané byliny. Ty rychle vadnou. Do obchodů se proto v opravdu čerstvé podobě téměř nedostávají.  My ale všechno sklízíme a vážeme nejdéle 24 hodin předem a tak se k zákazníkovi zboží dostane v té nejlepší kvalitě. Můžete mít salát od nás v lednici týden a ještě pořád bude svěží.

Aby naše zboží bylo takto čerstvé, je potřeba dobře skladovat a to nejen těsně po sklízení, ale i během trhu. Nákladní auto s izolací nebo chlazením je nezbytnou součástí pro farmáře. V autě je udržován chlad a vlhko rosením. V zimě naopak nepoškodí zeleninu nízké ranní teploty, jezdíme na trh totiž už na šestou ráno. Není možné zboží vyndat a nechat ho celý den mimo auto. Čerstvá zelenina vystavená větru, dešti, mrazu nebo slunci ztrácí na kvalitě.

V létě potřebujeme velký prostor – saláty a zelenina zaberou hodně místa.  Máme v sezóně skoro 100 druhů zeleniny. Lidi si to chtějí vybírat sami a také okolo beden chtějí mít prostor. Kdybychom prodávali něco drahého a malého s velkou marží, třeba kabelky :) – to bychom na tom byli mnohem líp. U nás zelinářů je to naopak, já do jedné přepravky dám např. jenom 6 kusů velkých salátu, nemůžu je namačkat, je to křehká rostlina, takže z jedné bedny salátů utržíme cca 120 Kč – odečtěte si náklady a pak vidíte, co je to za práci :) My to ale děláme rádi.

Po přesunu trhů se to ale výrazně změní, ten plánovaný prostor je mnohem menší, což velmi dobře víme, už jsme tam často byli přesunutí. Jen ne trvale – trvale máme být odsunutí od roku 2015 – a to prý má být to zlepšení??? Myslím, že ti, co tu změnu plánují, mají o naší práci velmi malé povědomí.“

 

Karel Schwarzenberg  (politik a bývalý kancléř prezidenta Václava Havla)

„Velice rád chodím na, řekl bych, selské tržiště (nevím, proč bych měl mluvit o farmářích) na Náplavce, kde sedláci prodávají své produkty a jsou zde i pekaři a uzenáři a další, se svými výrobky připravenými podle starých receptů. Často jsem zde našel něco, co mi udělalo radost třeba při večeři. Chodí tam a prodávají lidé, kteří se spolu rádi baví, i když mají spoustu práce.

Doufám, že se podaří Náplavku udržet a bude i nadále místem, kde se lidé můžou setkat se zemědělci a výrobci českých produktů, připravených podle tradičních receptů, kteří nepodlehli módě snižování ceny na úkor jejich kvality.“

Karel Schwarzenberg

 

 

David Kolman (farmář a výrobce sýrů)

http://www.krasolesi.cz/

„S farmářským tržištěm na Náplavce jsme spojení od úplných začátků v roce 2009. Tehdy jsme od nuly začínali s farmDavid Kolmanou a výrobou sýrů a organizátoři plánovali trh na tehdy úplně opuštěné Náplavce. Naše mlékárna je malovýroba a farmářský trh vznikl cíleně proto, aby podporoval právě malovýrobce.

Výroba v Mlékárně Krasolesí by bez možnosti odbytu na farmářském tržišti na Náplavce byla rozhodně složitější. V současné době na Náplavku vozíme velkou část naší produkce.

Tržiště na Náplavce je vyhledávané také kvůli nezaměnitelné atmosféře, která nevznikla sama, ale je výsledkem práce a dobrých vztahů mezi zákazníky, prodejci a organizátory. Neumím si představit, že by byl tento trh nyní po pěti letech zrušen a přesunut do menšího prostoru.  A to pouze pro uvolnění místa ve prospěch akcí, těžících právě ze současné popularity a vysoké návštěvnosti  farmářského tržiště Náplavka.“

 

Tomáš Dudka
(spolumajitel sítě vegetariánských restaurací a pěstitel klíčků)

http://www.happyeat.com/o-nas/

Žádáme, aby zůstalo toto místo zachováno, neboť od roku 2010, kdy se tohoto pustého místa ujali organizátoři trhu, se náplavka v sobotu proměnila v oblíbenou cílovou destinaci pražských i mimopražských návštěvníků. Jsou to kvalitně vybudované farmářské trhy, které pravidelně přilákají nás tisíce občanů stabilně během celého roku, nikoli prodejní a reklamní akce.

Požadujeme v první řadě zachovat v současném rozsahu a v současném místě farmářský trh a popřípadě k němu připojit jiné doprovodné akce. Nikoli experimentovat s úspěchem současné náplavky a nechat parazitovat na její oblíbenosti jiné akce. Což povede pravděpodobně k úpadku celého místa.